Czy biblioteka to miejsce dla dzieci ?

przez Justyna
0 Komentarz

Jako dziecko nie przepadałam za bibliotekami. Wszechobecna cisza sprawiała, że czułam się skrępowana i jednocześnie zdekoncentrowana. Aby zwrócić na siebie uwagę, wystarczył zbyt głośny szept czy nadepnięcie na kawałek skrzypiącej podłogi. Wypożyczałam głównie lektury oprawione w jednakowy szary, gruby papier, który pamiętam do dziś.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Polubiłam ten specyficzny klimat, jednak zabranie ze sobą dwóch maluchów, które w każdej chwili mogą zacząć się śmiać czy płakać wydawało mi się zbyt wielkim wyzwaniem.

Aż do dnia, gdy odkryliśmy Odolankę, jedną z wolskich bibliotek publicznych przy ulicy Ordona.

Odolanka

Ten, kto stworzył to miejsce, wiedział jak ważne dla rozwoju czytelnictwa jest iść z duchem czasu. Gdy tylko przekroczymy próg, w oczy rzuca się kolorowy dywan i wygodne siedziska.

Dookoła porozkładano najpiękniejsze książki dla dzieci, którym nie można się oprzeć. Aż chce się je dotknąć, otworzyć, przeglądać piękne obrazki. Wszystkie można wypożyczyć i zabrać do domu. Można wygodnie usiąść a nawet się położyć i spokojnie sobie czytać.

Ignacy nie jest jeszcze fanem książek, ale też się tu doskonale odnalazł. Najpierw zrobił szybki przegląd dostępnych na miejscu gier , po czym zabrał się za układanie torów kolejowych. Tym sposobem spędziliśmy w bibliotece ponad godzinę i nawet nie wiem kiedy minął ten czas. Spędziliśmy go twórczo i kreatywnie, bez stresu i skrępowania. Na koniec wszyscy razem ułożyliśmy wielką wieżę z klocków.

Mini czytelnia w Odolance

Mimo, ze lokal nie jest duży, dorośli też mają własna strefę relaksu. Czytelnię tworzą wygodne kanapy z poduszkami w kolorowe wzorki, które doskonale komponują się z białymi półkami na zbiory. Do dyspozycji mamy też fotele zwane potocznie “uszakami” , których mocne barwy dodają pozytywnej energii.

Sala warsztatowa

W tylnej części znajduje się dodatkowa przestrzeń. Organizowane są tu warsztaty dla dzieci,  konkursy, kółka zainteresowań itd. Dekoracje stanowią stworzone przez uczestników takich spotkań prace. Jest czysto i przyjemnie. Znajdziemy tu nawet toaletę wyposażoną w przewijak.

Jeśli znudziły Wam się bawialnie i macie ochotę na wizytę  w mniej zatłoczonej przestrzeni, Odolanka będzie dobrym rozwiązaniem. Podczas gdy mama może spokojnie poczytać książkę, dzieci z pewnością znajdą sobie ciekawe i rozwijające zajęcie.

Przydatne informacje

Adres: Placówka Biblioteczna “Odolanka”, ul. J. K. Ordona 12F, 01-237 Warszawa

Strona www: https://www.bpwola.waw.pl/ordona/

Parking : wzdłuż ulicy Ordona

Related Posts

Skomentuj

Boring Family - blog parentigowy, atrakcje dla dzieci